Аз съм Христиан Христов и съм монтажист на анимациите за играта.

Казвам се Георги Славов и съм арт дизайнера на БеДечко.

Изцяло в ZaraLab ли беше създадена играта?
ZaraLab е мястото, което ни обединява, въпреки това, всички сме независими артисти и професионалисти от различни области. Събрахме хора от различни сфери и комбинирахме „сили“, така да се каже, с цел да създадем света на играта BeDechko.
За тези, които не са се потапяли в света на добавената реалност, с която ще ни срещне БеДечко – ще я опишете ли с няколко думи?
Добавената реалност е технология, която дава възможност на потребителите през камерата на своя смартфон да виждат компютърно-генерирани изображения, изникващи върху реалния образ.

Кога ще бъде официалната премиера на играта и как можем да я играем?
Все още няма избрана дата,но очакваме да я пуснем скоро. Не се ангажираме с дати и срокове, но най-вероятно, ще се случи това лято – в края на юни или началото на юли. Играта ще е достъпна за всеки притежател на смартфон с IOS или Android
Само на територията на парк Бедечка в Стара Загора ли ще можем да играем BeDechko?
В този случай да, но има вариант да се направи и за други паркове в други градове, но засега играта е насочена главно към парк Бедечка.
Колко са главните персонажи в играта? Можете ли да ни ги представите?
Главният герой е Бедечко, който е представител на горските обитатели, наречени бедечковци. Те се грижат за дърветата и животните и, разбира се, не забравят да се забавляват през цялото време. Но не бива да пропускаме и другите значими персонажи, а имено 10-те различни дървета – всяко от тях е с различен характер, външен вид и начин на разсъждаване.

А ще се срещнем ли и със злодеи, и предвиден ли е край, при който Бедечка е унищожен от злите гоблини?
Злодеите, срещу които ще се изправи нашият герой са злите гоблини-моблини, чиято цел е да изсекат гората и да унищожат магичния свят на Бедечковците. Какъв край е предвиден ще разберете само по един начин – като играете играта.
Имат ли героите на БеДечко свои прототипи в реалния живот?
Прототипите на бедечковците са децата, които искаме да срещнем с красивия свят на парка, чрез нашата игра. Те са игриви, добродушни и безгрижни. Бедечковците са самите играчи – те са истинските пазители на гората.

На кого дължим гласът зад кадър в интрото на играта?
Мариан Маринов, който е актьор по професия, но е най-разпознаваем като гласът на bTV или човекът, на когото дължим първия „аудио препис” на „История славянобългарска”. Записът обхваща пълния обем на произведението, като към него е прибавен и раздел, в който може да се чуе откъс от „Историята“ в оригинал, т.е. на църковнославянски.

А кой написа историята, която разказва BeDechko?
Историята е написана изцяло от талантливия автор на детски книжки Никола Райков, с помощта и идеите на всички от екипа.

Каква е целта на играта и има ли тя комерсиална цел?
Целта на играта е да изведе децата в парка, където да научат нови неща за заобикалящата ни природа. Разбира се, обикаляйки и намирайки различни дървета, освен с тяхната история, те ще се срещат и с интересни факти за растителните видове. Идеята на играта е да събуди интереса на хората, главно на децата, към природата и да ги предизвика да правят повече разходки и дейности в парка. Играта е напълно безплатна и всеки ще може да я свали от app store или google play store. В момента, в който БеДечко има официален релийз – веднага ще научите =).

Какво, според вас, ще се случи, отвъд добавената реалност – ще се избави ли Бедечка от злите тролове?
Това зависи от играчите. Опитваме се да се дистанцираме от политически и обществени скандали. Ние се надяваме паркът да бъде оставен на гражданите и градът ни да остане зелен, какъвто го познаваме. На предстоящия референдум призоваваме гражданите да гласуват по съвест.

Малко тайни, подучути зад вратите на магията
Името на играта „BeDechko“ е игра на думи от български и английски BeDechko или просто – бъди дечко. Тя е първата по рода си, която смесва физическата, приказната, технологичната и добавената реалност. Физическата реалност от близо 4,000 дървета, река, животни, пътеки и алеи в старозагорския парк ще се смеси с приказни добавки като фосфоресциращи камъчета или пък водни лилии. Технологичната реалност ще изгради мрежа от сензори, които ще отчитат движения, състав на водата, температура и други данни, а добавената реалност ще наслагва художествения свят върху всичко това през апликацитая за смартфони и таблети.

Целият екип на БеДечко създава проекта безвъзмездно, като целта на играта е да доближи децата до природата, като чрез метода на игровизацията да им позволи те да научат повече за заобикалящата ги среда. Играта е първата по рода си в България, направена на изцяло доброволен принцип и има за своя допълнителна цел да постави акцент и върху казуса с парк „Бедечка“ в Стара Загора и предстоящия в града референдум.

Играта е силно вдъхновена от iGreet картичките, с които move.bg завладяха хиляди, както и от страхотната приказка игра на Никола Райков, за която в момента тече кампания в кикстартър, за да може още любопитни мъници да се срещнат с „Големите приключения на малкото таласъмче“.
Всички новини около БеДечко (#BeDechko) можете да следите и в социалните мрежи – в официалната страница на играта.

Сценаристът на играта Никола Райков е автор на първите по-рода си приказки-игри „Голямото приключение на малкото таласъмче“, „Още по-голямото приключение на малкото таласъмче“ и „Добросъците“. Само за няколко години се превръща в един от най-популярните и обичани детски писатели на България, а книгите му се продават в многохилядни тиражи. Със своите приказки-игри печели над 10 награди и номинации, включително и най-престижната награда за детска литература в България „Константин Константинов“. Електронните издания на книгите му се превеждат от доброволци по цял свят, а наскоро „Голямото приключение на малкото таласъмче“ бе публикувана и в Латвия.

Играта БеДечко е базирана на паспортизацията на парка и използва реалните геолокации на дървесните видове. Идеята е, когато откриеш дървото, към което тя те води, и го събудиш с вълшебната вода – то в миг да оживее и да ти разкаже своята дълго пазена история. Така научаваш нови неща за дърветата и опознаваш парка по един неповторим начин – ставайки част от неговата прелюбопитна история.
Една от причините все още да не можем да се насладим на играта в пълния ѝ блясък е липсващата официална паспортизация на дърветата и дървесните видове на територията на парк Бедечка. Предстои Община Стара Загора да отговори на въпроса колко точно дървета са застрашени от унищожение, ако Бедечка се превърне в квартал.
Същата тази паспортизация ще бъде използвана от екипа на ZaraLab, за да има парк Бедечка и своя мобилна енциклопедия с добавена реалност.

В играта има табелки с QR кодове, които сочат към wikipedia (те съвсем скоро гостуваха на ZaraLab, за да обучат библиотекари и музейковци). Така всеки играч, веднъж потопен във вълшебния свят на Бедечка, ще може да прочете повече за типа дърво или растение, което е открил.

Освен това на дърветата ще бъдат поставени и специални сензори, които работят с TheThingsNetwork – безплатна мрежа за свързани устройства, която ZaraLab подарява на Стара Загора, с помощта на групата по електроника в лаба, както и на Общината.
Водните лилии, родени от сълзите на Майката Земя, са дело на Костадин Димитров и можете да ги видите в стотици фонтани из страната. Тези, в света на BeDechko, обаче, имат и сензори, с които в реално време се измерват различни показатели на водата в реката.

В играта малчуганите ще имат възможност да влязат в ролята на едно от магическите създания, наречени „бедечковци“, които се грижат за дърветата в парка. Повече за предисторията и света на играта можете да научите от интрото на играта.
„В една вълшебна гора, до една вълшебна река, живеха малки и странни същества. Бяха зелени, също като тревата и листата, където играеха на криеница по цяяял ден. А вечер се изктерваха в къщички на клоните или пък се криеха в хралупите на дърветата. Те си нямаха имена, но си имаха бодлички. И с тези бодлички улавяха, сякаш антени, всичко наоколо – говора на дърветата, песните на птичките и ромоленето на вълшебната река”. Така започва историята на този фентъзи свят създаден за деца от 8 до 14 години и техните родители. Малчуганите влизат в ролята на „бедечковци“, които векове по-късно трябва да спасят заспалата гора, като изпълняват приказните мисии на различните видове дървета, които оживяват пред очите им благодарени на добавената реалност…
Остава ни само да затаим дъх, докато BeDechko е достъпна за всички и, разбира се, да бъдем достатъчно деца, за да се насладим на играта.
Припомням ви, че само след броени дни (18-ти юни или тази неделя) в Стара Загора ще се състои референдум за съдбата на парк Бедечка, където се развива и действието на играта. Ако паркът бъде запазен, то първата версия на играта BeDechko ще бъде готова още това лято. А дотогава – предисторията на този приказен свят можете да видите тук.
Източник: anketabg.com